O nas

Funkcjonowanie klubu w świadomości wrocławskiej społeczności

W 2020 roku minęło 75. lat od powstania Gwardii Wrocław. Klubu sportowego, który obok Ślęzy i Śląska jest najbardziej kojarzonym ze stolicą Dolnego Śląska ośrodkiem sportu. To tu swoje pierwsze kroki stawiał „człowiek, który zatrzymał Anglię” – bramkarz Jan Tomaszewski. Tutaj również swoją wrocławską drogę sportową rozpoczynał nieodżałowany, legendarny koszykarz, Adam Wójcik. Gwardia słynęła przez lata z wielu mocnych sekcji (boks, judo), liczących się nie tylko na arenie wrocławskiej, ale ogólnopolskiej oraz światowej. Klub miał w swoich szeregach w czasach największej świetności ponad 850 sportowców, czynnie uprawiających różne dyscypliny. Sekcji było aż 22, od tenisa stołowego, poprzez kolarstwo i piłkę wodną, na szermierce czy łyżwiarstwie skończywszy.

Sekcja siatkówki mężczyzn funkcjonuje – jako nowy podmiot – od początku sezonu ligowego 2019/20. Kontynuując tradycje największego klubu siatkarskiego na Dolnym Śląsku. Od czerwca 2020 roku proponując zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązanie dla młodego, siatkarskiego narybku. Tym kierunkiem jest Gwardia Wrocław Academy, zrzeszająca najzdolniejszych siatkarzy z regionu, występujących w grupach młodzieżowych.

Gwardia Wrocław Academy to połączenie tradycji z nowym spojrzeniem na szkolenie młodzieży. Kadra trenerska, która jest mieszanką rutyny z młodością, daje zupełnie inne, świeże spojrzenie na pracę z grupami młodzieżowymi. Jesteśmy odpowiedzią na zapotrzebowanie wrocławskiej i dolnośląskiej młodzieży siatkarskiej, chcącej walczyć o najważniejsze laury w Polsce. Począwszy od utworzenia grup rekreacyjnych i popularyzację siatkówki od najmłodszych lat, poprzez profesjonalizację szkolenia w grupach młodzieżowych, powstaje piramida szkoleniowa, dzięki której zawodnicy mają szansę dojść na sam szczyt.
Z dumą możemy stwierdzić, że nasza dyscyplina jest sportem rodzinnym, kojarzonym z właściwymi wzorcami oraz pomysłem na życie sportowców. Nieprzypadkowo bowiem o siatkówce mówi się jako o sporcie akademickim, który przynosi nie tylko medale, ale również wykwalifikowane kadry ludzi, spełniających się w dalszych etapach życia, na różnych stanowiskach. W końcu nie każdy musi zostać mistrzem świata, a może być wychowankiem Gwardii świetnie radzącym sobie w życiu zawodowym. Takich przykładów znajdziemy mnóstwo.

Wartości, jakimi kieruje się klub

Ludzie tworzący Gwardię

Chcemy, by w rozwoju akademii udział brały osoby, którym siatkówka jest naprawdę bliska. Trenerami grup młodzieżowych GWR w sezonie 2020/21 są: Tomasz Barański (koordynator), Marcin Sobusiak, Robert Wachuła, Krystian Adamczyk oraz Tomasz Surtel. Gwardyjska “młodzieżówka” może również liczyć na wsparcie sztabu ludzi związanych z pierwszoligową drużyną seniorów, na czele z prezesem Zarządu, Łukaszem Tobysem.

Nie sposób również nie wspomnieć o niezwykle istotnej roli kibiców, przyjaciół, a przede wszystkim rodziców, którzy od lat wspólnie dają wiele wsparcia młodym Gwardzistom. Zarówno za pośrednictwem składek, jak i mentalnego wsparcia – o czym przekonaliśmy się zwłaszcza w trudnym okresie COVID-19 – tworzymy jedną wielką, rodzinę siatkarską.

W sezonie 2020/21 mamy w swoich szeregach kolejne „perełki” siatkarskie, które rozwijamy. Tytus Nowik to siatkarz będący w strukturach GWR Academy oraz występujący na parkietach TAURON 1. Ligi. Młody przyjmujący (rocznik 2003) zdobył z młodzieżową reprezentacją Polski brązowy medal mistrzostw Europy w 2020 roku. Dodatkowo naszym wychowankiem jest inny z liderów tej kadry, Kamil Szymendera. Obecnie kształcący się w SMS w Spale, czyli najsłynniejszej kuźni siatkarskich talentów w kraju. Do tego wśród seniorów eWinner Gwardii można znaleźć również Krzysztofa Kołtowskiego. Libero wywodzący się co prawda z Oławy, ale również stawiającego pierwsze kroki w młodzieżowej siatkówce we Wrocławiu. Grę w zespole pierwszoligowym łączy z występami w GWR Academy w rozgrywkach młodzieżowych. Te przykłady pokazują, jak dużym potencjałem dysponujemy i jak potrzebna jest nam baza z prawdziwego zdarzenia. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić naszej młodzieży spokojny rozwój, w myśl zasady, że we Wrocławiu mogą żyć i dalej stawiać siatkarskie kroki. Nie wyjeżdżając z naszego ukochanego miasta.

Wizja rozwoju i znaczenie społeczne

Historia klubu - wyniki, zawodnicy, trenerzy

Siatkarska Gwardia w swojej wieloletniej działalności zdobyła łącznie 14 medali Mistrzostw Polski, jest także zdobywcą i wielokrotnym medalistą Pucharu Polski. W swoim dorobku posiada również brązowy medal europejskiej Ligi Mistrzów. Wizytówką klubu od zawsze było doskonałe szkolenie młodzieży. Klub wychował wielu zdolnych siatkarzy, którzy reprezentowali i wciąż reprezentują miasto Wrocław na arenach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Chociażby za sprawą faktu gry w czołowych klubach PlusLigi oraz reprezentacji kraju. Swoje pierwsze poważne, siatkarskie kroki w Gwardii stawiali m.in. Maciej Muzaj, Jakub Jarosz, Marcel Gromadowski, Adrian Mihułka, Krzysztof Rejno, Tomasz Kowalski, Bartosz Kaczmarek. Nasze miasto i klub Gwardia we wcześniejszych latach promowali chociażby reprezentanci Polski tacy jak Stanisław Gościniak, Maciej Jarosz, Ireneusz Kłos, Marek Ciaszkiewicz, Lech Łasko czy Sławomir Skup.

Od wielu lat w turniejach ogólnopolskich, do których młodzi Gwardziści bez problemów docierali, w decydującej walce mierzyli się z młodzieżowymi tuzami. Mowa przede wszystkim o akademiach klubów występujących w siatkarskiej ekstraklasie, m.in. Asseco Resovia Rzeszów, Jastrzębski Węgiel, PGE Skra Bełchatów, czy Trefl Gdańsk. Rywalizując z nimi, jak równy z równym.

Warto podkreślić, że przez ostatnie lata Gwardia nieprzerwanie osiągała sukcesy w rywalizacji młodzieżowej, regularnie punktując w klasyfikacjach siatkarskich Ministerstwa Sportu. W 2017 i 2018 roku młodzi Gwardziści zdobyli komplet złotych medali w rozgrywkach młodzieżowych na Dolnym Śląsku. Drużyna młodzików dotarła do turnieju finałowego MP, gdzie zajęła 4 miejsce (2017 i 2018). Wynik powtórzyli juniorzy, docierając po 6 latach przerwy do finałów. W 2019 roku przełamano za to złą passę miejsc tuż za podium, wdrapując się po brązowy medal w finałach MP kadetów. Sukcesy najświeższe to dwa złote krążki na Dolnym Śląsku (2021) w kategoriach juniorów oraz juniorów młodszych. A dodatkowo srebro w najmłodszej grupie, młodzików. Wszystkie zespoły z szansami na grę w turniejach ogólnopolskich, będących przepustką do późniejszej walki o medale z najmocniejszymi drużynami z całej Polski.

Obecnie GWR Academy liczy około 70 chłopców. Trenują oni w dwóch Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych, tj. Szkole Podstawowej nr 97 (tzw. mini-siatkówka oraz młodzicy) oraz Liceum Ogólnokształcącym SMS Junior (kadeci oraz juniorzy). Wszystkie grupy GWR rozgrywają mecze w Dolnośląskiej Lidze Siatkówki, regularnie zajmując miejsca na podium. Dodatkowo warto wspomnieć o tzw. grupie naborowej, czyli najmłodszych siatkarzach, którzy stawiają pierwsze kroki w mini-siatkówce. Są to dzieci w wieku 10-12 lat. Zatem jak widać, od najmłodszych lat siatkówka gości w życiu młodych siatkarzy.